Öne Çıkan Yayın 20 Mart 2012 yazım

Erdoğan’a Askeri Darbe?

Yoo hayır bu kez, başka bir “fantezi”i üzerinde düşünmeye çağırıyorum: Cemaat, denetlemeye başladığı TSK’yı, Erdoğan’a karşı kulla...

9 Ekim 2015 Cuma

Esad’ın düşmeyeceğini anlayamamak nasıl bir iştir?


Cumhurbaşkanı’nın, Rusya’nın Suriye’de ne işi var sözü, uluslararası politik sahnede hiçbir değere sahip değil. Ama RTE/Davutoğlu ikilisinin Suriye politikasına daha başından bu yanlış yaklaşımı, çıkmazlarının, iflaslarının ve Türkiye’ye ağır faturasının nedenidir.
Rusya’nın Suriye’de ne işi var, sorusunun yanıtını herkes biliyor, Ankara bilmiyor.
Rusya daha başından Esad’ın yanında, onun müttefiki. Ayrıca İran da öyle.. Çin’i bile katabilirsiniz.
ABD ve Fransa vb gibi müttefikleri, Libya adında bir devleti bombardımanla ortadan kaldırdıktan sonra, “Arap Baharı”ndan etkilenen bazı unsurlar da Suriye’de hareketlenmişti; Batının fıştıklaması de bir iç isyan başlamıştı.

Suriye’yi kolay lokma sandılar
Batı sandı ki Libya’daki gibi kolay olur. İsyanı silah desteği ile ateşlediler. Müdahalenin koşullarını oluşturmaya giriştiler. Ankara “Libya’da geç kaldık, bari Suriye’de Batı ile müdahale edelim, parsa toplarız”, dar bakışlı politikaya daldı.
Ama ABD ve Batı, Suriye’deki Rusya’yı gördü, geri çekildi ve CİA ajanlarını devreye sokarak, iç savaşı körükledi. Türkiye de onların safında. Bugün 200 bin üzerinde iç savaş ölüsünden bahsediliyorsa, bunun yarısı Batı ve müttefiklerinin suçudur. Ankara dahil. IŞİD’ın yaygınlaşması da.
Irak’ı ve Suriye’ye parçalayarak ve iç savaşa sürükleyerek İŞID’i yaratan Batı, bu kez canavarıyla savaşmaya girişti, ama Kürtleri cepheye sürerek. Böylece, PKK’yı da Batı’da resmileştirmenin kapısını açtı. Hem de yüzyıllık Kürt politikasını, bu yeni ortamda geliştirmenin olanağını kullanmaya başladı.

Rusya Esad iktidarını güçlendiriyor
Rusya’nın bombardımanla devreye girmesinin temel nedeni, ABD- Suudi-Katar- Türkiye aksının, Esad’ın yerine mutlaka bir işbirlikçilerini geçirme politikasından vazgeçmemeleridir. Özgür Suriye Ordusu gibi işbirlikçileri Esad Suriye’sine egemen kılabilselerdi, tam Şam tatlısını yemiş olurlardı. İsrail de memnun olurdu.
Rusya, Suriye ile yeni bir anlaşama yaptı ve uzun zamandır başarısızca sahnede tutulmaya çalışılan bu ABD (ve Ankara) planına son veriyor şimdi. Arkasından da IŞİD cephelerini vuruyor. Rusya, Suriye/Esad’ın önünde “mıntıka temizliği” yapıyor.
Bunu açıkça yapıyor.
Önce “Batılı işbirlikçi güçleri” bombalamakla işe başladı. Böylece, Esad’ın yerine ABD’nin adamlarını geçirme politikasını bitirmeye yöneldi.

RTE/Davutoğlu’nun soramadıkları
Rusya’nın sınırı mı var, orada ne işi var, sorusundan önce yöneltmeleri gereken soru, “ABD’nin Suriye’de, Orta Doğu’da ne işi var, burada sınırları mı var?” sorusuydu..
Bunu sorma cesareti olmayanlar, Rusya’yı gündeme getiriyor.
Başka sorular da vardı soracakları:
ABD’nin Irak’ta ne işi vardı, bu ülkeyi yalan yanlış gerekçelerle neden parçaladı?
ABD’nin Libya’da ne işi vardı? Bu ülkeyi neden ortadan kaldırdı?
Ankara sormalı, sormalıydı:
Batının İslam Dünyası ile ne alıp veremediği var?
Neden İslam dünyasını, işbirlikçileriyle, bombalarıyla, iç savaşlar çıkartarak sürekli olarak savaş ortamında tutuyor, parçalayıp yokediyor?
Ve bu politikasında neden sana da rol veriyor?
***
İflas’ın ana politikasını Davutoğlu “yeni Osmanlıyız” diyerek çizmişti. (*). Ulusalcılıkla ulus devletle hesaplaşmalıyız demişti. Suriye ve Orta Doğu’yu “Osmanlı bakiyesi”, dolayısıyla, Türkiye’nin bir parçası olarak görmeye başlamıştı. 150-200 yıllık ulus devlet gerçeğini görmezden veya bilmezden gelmişti..
Sonuç büyük iflastır. Suriye- Orta Doğu bataklığına Türkiye’nin de çekilmesi, girmesidir.
PKK saldırılarının böyle yaygınlaşmasının nedeni nedir sizce ve başka?
--

(*) Davutoğlu’nun bu politikası ile bir hesaplaşma metni için kitabıma bakınız: Ulus Yıkıcılığı Zamanları, Cumhuriyet Kitapları, ikinci baskı) 
--6 Ekim 2015 Salı  / Bilim ve Siyaset – Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder