Öne Çıkan Yayın 20 Mart 2012 yazım

Erdoğan’a Askeri Darbe?

Yoo hayır bu kez, başka bir “fantezi”i üzerinde düşünmeye çağırıyorum: Cemaat, denetlemeye başladığı TSK’yı, Erdoğan’a karşı kulla...

10 Temmuz 2011 Pazar

İki Kral Olmaz! Her muhalefet odağı, Büyük Muktedir’in tadını tadacaktır!


Öncelikle durumu anlatan bir vecize yazalım: “Her muhalif güçlü odak, iktidarın/muktedirin tadını tadacaktır..”
Bu ülkede tek bir güç/iktidar odağı vardır ve olabilir. Bütün diğer önemli iktidar odakları, bir açıkları bulunduğu an, ya da düzenlenmiş belgelerle derhal polisçe defteri dürülecektir..
Sanıyor musunuz ki bu salt bir şike operasyonudur.
Şike olabilir, yazılanların bir kısmı doğru olabilir, kulüp yöneticileri milyonlarca TL dökerek transfer ettikleri büyük futbolcuların yetersiz kaldıkları noktada, takımın şampiyonluğunu garantilemek için bir takım girişimlerde bulunmuş olabilirler.
Çünkü futbol büyük bir gösteridir.. Milyarların döndüğü bir iş koludur.. büyük kulüp aynı zamanda şöhret demektir ve vitrininde bu şöhretleri sürekli tutmak zorundadır.. Milyonlarca seyirciyi heyecanlandırmak ve sahalara çekerek kulüp gelirlerini arttırmanın yoludur, şöhretli futbolcu transferleri.. Galatasarayın yeni yönetimi de, yeni stadı doldurmak için vitrinde bol şöhretli futbolcu koymak zorunda olduklarını açıklamıştır!
***
Ama büyük futbolcu demek zengin ve doymuş futbolcu demektir. Bunlar, Türkiye gibi futbolun ikincil üçüncül ülkelerindeki oyunları ile, İspanya-İngiltere- Almanya- Fransa- İtalya gibi birinci ülkelerindeki varlıkları farklıdırlar.. Ayrıca birincil ülkelerdeki futbol sahnesinde oyuncular, yeni heyecanlar için değiştirilirler; bunlar paralıdır, doymuştur, bizim gibi ülkelere geldiklerinde hiç biri eski varoluşlarını sahneye koyacak başarımı göster(e)mezler.. İçlerinden çok azı (Aleks gibi) bunun hakkını verir...
Anadolu takımlarının futbolcularının ve antrenörleri ise, motivasyonu düşmüş şöhrete her zaman dayak atabilirler... Anadolu kulüplerinin en büyük motivasyonu (başarılı olma, çok iyi futbol oynama güdüsü)  “geride kalanların hızla arayı kapatmak ve yükselmek” motivasyonudur. Ayrıca bu kulüpler para da yüzü de görmekteler, havuz yönetimi / sistemi sayesinde.. Bu motivasyon, iyi düzenlendiği zaman, şöhreti pataklar... Nitekim bir kaç ligdir bunu net olarak görüyoruz...
Bu durumda, şöhretli kulüplerin yönetimi ve muktedirleri, rakiplerin motivasyonunu “içeriden” kırma girişimlerinde bulunabilir..
Şüphesiz ki bu girişimler yasa ve futbol dışıdır..
Ancak bugün ortaya dökülenlerin futbolda genellikle her zaman varolduğunu da bilmeyen yoktur..
***
Şimdi gelelim bugüne..
Bu bir tür muktedirlerin savaşıdır..
Fenerbahçe bir toplumsal güçtür, bu açıdan bir iktidar odağıdır. Yöneticisi de büyük bir güç sahibidir. Hem parasal hem toplumsal...
Muktedirlerin aralarındaki ilişkilerin perde arkasını bilmeyiz; ama büyük bir iktidar odağı Fenerbahçe’nin, ülkenin bir nolu güç odağınca kendi haline bırakılmak istenmediğine tanıklık ediyoruz. Fenerbahçe, futbolun ana motorlarından biri olarak, artık farklı siyasi ve ideolojik güdülünmelere açılıyor..
Fenerbahçe’ye siyasi müdahale kesindir!
Bunu iki açıdan anlıyoruz.. Birincisi öncelikle yandaş basının konuya siyasi yaklaşımından.. Ergenekon olayının futboldeki izdüşümü olarak gösteriyorlar.. İkincisi, ilk soruşturmadaki bütün “bilgi”lerin, yani polis haberlerinin derhal ve bütünüyle servise konmasıdır!
Polis yargıdır!
Tıpkı Ergenekon ve Balyoz davaları gibi!
Balyoz davası hele tamamen düzmece belgelere dayalıdır! Ama bu düzmece belgelerde koskoca ordunun belini kırmışlardır! Kaç yıl sonra hepsinin beraat edecek olmasının hiç bir önemi yoktur!
Futbol’de oyun Fenerbahçe ve Aziz Yıldırım’ın üzerinde sahnelenmektedir.. Tabii, çok satan merkez medya dahil bütün medya da polis kaynaklarınca beslenmekte ve olay toplumsal bir kıyama dönüştürülmekte!
Bu hukuksuz, yasalara aykırı linç kültürü, sadece ve sadece, iktidar isteyince yürürlüğü konmakta. İktidarın en büyük gücü polis, savcı ve yargıç rolündedir her zamanki gibi.. Adalet sisteminin ilk aşamada tamamen polisin güdümünde olduğunu öğrenmedinizse hala, ne diyeyim!
İktidar yanlılığından gözleri morarmış ve aptallaşmış bazı fenerbahçeli siyasi yazarlar, olayı anlamak istemiyor! Bakıyorum yargısız infaaaaz diye basbar bağırıyorlar! Ama önceki yargısız infazlara susuyorlar!
Yargısız margısız, ama görsünler ki, iktidar onların da çelişkilerini gideriyor.. Fenerbahçeyi de futbolu da iktidara / uyumlu hale getiriyor! Daha ne isterler!
 ***
Bu operasyonların ikidarın hemen ilk günü yapılması da, bunun önceden nasıl planlandığını göstermekte!
Her iktidarla uyumsuz büyük odaklar, iktidarla uyumlu hale getirilecektir..
Her muhalefet odağı, Büyük Muktedir’in tadını tadacaktır!
Ülkemiz büyük bir birlik içinde, tek görüş, tek iktidar, tek ideoloji altında mutlu mesut yaşamaya zorlanacaktır..
Daha ne istiyorsunuz!
--10 Temmuz 2011 /Bilim ve Siyaset, Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder