Öne Çıkan Yayın 20 Mart 2012 yazım

Erdoğan’a Askeri Darbe?

Yoo hayır bu kez, başka bir “fantezi”i üzerinde düşünmeye çağırıyorum: Cemaat, denetlemeye başladığı TSK’yı, Erdoğan’a karşı kulla...

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Suriye ve İdlip: Krizin öbür ayağı, çöküşü tamamlar mı13 Ağustos 2018 Pazartesi / Bilim ve Siyaset, Cumhuriyet


 Suriye ülkesinin büyük çoğunluğunu kurtardı, belki de yüzde 75’ini. Ordusu manevi ve madde olarak güçlendi, arkasında  şüphesiz Rusya var. İran’ın desteği var.. Yaşadığımız krizin yarattığı tozdan görmemiş olabiliriz: Çin de Suriye’ye isterse askeri destek vereceğini, asker gönderebileceğini açıkladı!
Bir kaç haftadır şu oluyor: Suriye ordusunun İdlip’e dayandığını biliyoruz. Adamlar ülkelerini adım adım kurtarıyorlar.  İdlip’e de kıyısından girdiler. Rusya Türkiye’nin girdiği Suriye topraklarını terketmesi gerektiğini açıkladı.
İdlip, ne kadar köktendinci, cihatçı olup da Şam’a muhalif olan ve Suriye’de yüzbinlerce insanın ölmesine de neden olan silahlı örgüt çete varsa, kaça kaça gelip sığındığı yer. Orada tutunmak ve bir özerk yapı içinde tutunmak arayışındalar.
Birleşmiş Milletler, Suriye ordusunun İdlip’e saldırısı veya kurtarma harekatı sonucu yüzbinlerce insanın Türkiye’ye karşı kaçabileceğini ve Türkiye’nin sınırlarını açmaya hazır olmasını istedi.
Ne kadar, bilmiyoruz. Bir milyon? İki milyon?

Yanlışa düşülmemeli

Bu tamamen savaşın nasıl gelişeceğine ve Türkiye’nin tutumuna bağlı.
Fakat iki milyon insanın daha Türkiye’ye sokulması, Türkiye’yi tam iç yıkımla içten çökertme operasyonuna dönüşecektir.
Türkiye İdlip’teki rejim muhaliflerini koruyamaz.
Ülkesini kurtarmak için hareket eden Suriye Ordusu’na karşı da duramaz.
Burada hep dile getirdik: Türkiye’nin çıkarı Şam ile anlaşmada ve işbirliği yapmadadır.
Fakat Ankara’nın çok bilmişleri baştanberi saptadıkları yanlış politikanın esirleri olmuş durumdalar.
Tıpkı ver papazı al papazı yanlış ve anlamsız politikalarının esiri oldukları gibi.
Bu iktidarda sesini başka türlü çıkartacak tek bir insan bile kalmamış. Bir ortak akıl işlemiyor orada. Mesela kimse, yahu arkadaşlar Cumhurbaşkanına farklı bir seçenek - görüş sunalım diyemiyor. Diyemez durumda, çünkü hepsi tek adam tarafından seçilmişler ve seçildikleri gibi de güle güle uğurlanabilirler.
Şimdi geldik Suriye’de de aynı şey.
Türkiye Şam ile işbirliği yapmalı.. Ama nasıl yapacak? Böyle bir seçenek torbada olmadığı için, ülkeyi Suriye’deki savaşın akışına bırakacak ve yeni bir felaket ile karşı karşıya kalacağız... ekonomik felaketi tamamlayan.
Yok mu farklı, sorumlu, ülkeyi düşünecek bir ses iktidarda?

BİR KÖY 4 ADAM 6,5 DARBE


Mustafa Önsel Balyoz tuzağıyla tutuklanan emekli kurmay albay, ama artık üst üste yazdığı kitaplarıyla tanınıyor, şimdi bu unvanı çok daha iyi! Balyoz davası ve Fetö alçaklarının devlet içindeki yapılanmaları ve sahtekarlıkları üzerine çok başarılı kitaplar yazdı: Silivri’de Firavun Töreni, Ağacın Kurdu, Casusluk Kumpası, Beşiktaş’da Sırtlan Pususu, Aşilin Topuğu.. Ve son olarak 1 Köy 4 Adam ve 6,5 Darbe.
Bu son kitap, Köy enstitülerinin en önemli okullarından birine sahip Beşikdüzü’nün dirençli okumuş ve boyun eğmeyen köylerinden Vardallı’dandır Önsel. Cemaatlerin giremediği bu köyden etkili politikacılar çıkmıştır. Önsel, bu köyden 4 kişinin çarpıcı öyküsüyle, aynı zamanda Türkiye’nin önemli bir tarihi kesitini anlatıyor. Bu 4 kişi 1960- 1980 yılları arasında tüm önemli siyasi olayların çilelerini işkencelerini yaşamış, ordudan tasfiye edilmiş insanlar. Önsel, 2008-2013 yılları arasında yaşadıklarımızla 1980 darbesi ile yaşananlar arasında büyük benzerlikler kuruyor.
Önsel’in kitabını kaçırmayın. Aynı şekilde Aşil’in Topuğu Fetö’nün ‘O Gece’si kitabını da ilgi ile okuyacaksınız. Anladınız, Fetö darbe girişimine içeriden olaylarla bakıyor Önsel ve çok ilginç olaylar anlatıyor!
Önsel, yarın başlayacak Edremit Kitap Şenliği’nde kitaplarını imzalayacak. Yanında olacağız. Fuar’da Ahmet Yavuz da imzalayacak kitaplarını.
HalkTV’de akşam naklen yayınlanacak, Uğur Dündar, Ayşenur Arslan, Orhan Bursalı, Şaban Sevinç,  Semra Topçu ve Tuba Emlek’in katılacağı, Türkiye’de Alternatif Medya Mümkün mü konulu bir da açık oturumumuz olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder