Öne Çıkan Yayın 20 Mart 2012 yazım

Erdoğan’a Askeri Darbe?

Yoo hayır bu kez, başka bir “fantezi”i üzerinde düşünmeye çağırıyorum: Cemaat, denetlemeye başladığı TSK’yı, Erdoğan’a karşı kulla...

23 Ekim 2016 Pazar

Proje ve İmam Hatip Okulu Dramları, Kıyamları


Okuluma dokunma: “Bu sene 7. sınıfa başlayan oğlumun “İsmail Tarman Ortaokulu” bir bağışçı tarafından yapıldı, Beşiktaş’ta başarılı bir ortaokul. Bu sene öğrendik ki okulumuz kademeli olarak İmam Hatip'e çevrilecek, bunu duyan veliler ve mahalle sakinleri İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine, Kaymakamlık, Valilik, Belediye olmak üzere tüm mercilere başvuduk.
“Okulumuzun dönüştürülmemesi için “Okuluma Dokunma” sloganı ile kampanya yaptık, dava açtık, velilerimizden 970, toplamda ise 7.000 imza topladık ve okulun önünde düzenli olarak masa kuruyoruz… Veli ve mahalle sakinlerinden oluşan 10 kişilik bir ekip Meclis’deki partilei Temmuz’daagünü ziyarete gitti.
“Beşiktaş ilçesinde İmam Hatip Ortaokuluna ihtiyaç yok, ayrıca öğrencilerinin büyük çoğunluğu Kağıthane ilçesinde oturuyor ve orada içerisinde İmam Hatip Ortaokulu var. Kağıthane’deki normal okulların Teog başarıları düşük ve bu bölgedeki insanlar İsmail Tarman’ı tercih ediyor.
Eğitim hakkımız bize sorulmadan, emrivaki ile elimizden alınıyor.
Orhan Üstündağ

“Ülke bitti çocuğum…”
“İki erkek cocuk annesiyim. İyi bir eğitim vererek çocuklarımızı büyütmeye çalışıyoruz. Büyüğü iyi bir dereceyle bir proje okuluna yerleşti. Günlerdir sıkıntı içindeyim. Devletinize güvenemezseniz, ordunuza güvenemeszseniz çocuğunuzu nereye teslim edeceksiniz. Hatta paranız da yoksa bir özel okula, yarı burs yarı paralı kapağı atamazsanız… Yada "ülke bitti çocuğum sen kendini kurtar" diyemiyorsanız… Çocuklarımız deney tahtası gibi delik deşik olup elimizde mi kalacaklar? Bizi temsil eden CHP de sadece lafta kalan cılız icratlar içindeyse?
Zeynep Muslu

Bir kavram: “Proje Okulu veliliği”
“Bir proje okul velisiyim, artık Türkiyemizde böyle bir kavram var. Son zamanlarda veliler sık bir araya geldik ve okul, proje, yasa, yönetmelik vs ile ilgili edindiğimiz bilgileri paylaştık. Son günlerde yeni birşey öğrendik ki bizim proje okulunda çok iyi şeyler de yapılmış, birkaç öğrenci Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 1 hafta kadar, AB’den sağlanan fonlarla dışarıya gönderilmiş.
“Gidenlerden biri de okulun aile birliği başkanının kızıymış. Avrupa’ya gönderilen öğrenciler kimmiş, nasıl seçilmiş, işin içinde kötü amaçlar, cemaatlar vs olmasın merakıyla, öğrenci seçimi ile görevlendirildiğini açıklayan Müdür yardımcısı hanıma sorulmuş. Öğrenci seçimi kriterlerini sorduklarında “Canımın istediği gibi seçerim” demiş,    
“Ha bu arada okulumuzun öğretmenlerinin yarıdan fazlası gitti gitmesine ama tek seçici müdür yardımcımız hanım koltuğunu büyük başarıyla koruyor.”
Nadiye Karlıca

Mülakatla düşen ve çıkan puanlar
 “Proje okulları ile ilgili yaşanan mağduriyetleri dile getiriyor ve eğitimin bu ülkenin bir numaralı problemi olduğunu yazıyorsunuz. Öğretmen adaylarının son dönemde yaşadığı birçok haksızlık var. Önce sözleşmeli öğretmenlik denilen bir uygulama getirildi ve kadrolu öğretmen alımı durduruldu, herhangi bir iş güvencemiz kalmadı. Hain darbe girişiminden sonra kamuda yapılan ihraçlar neticesinde artan öğretmen açığı dershane öğretmenleriyle sınavsız alımla kapatılmaya çalışıldı.
“Asıl mağduriyetlerin yapıldığı nokta ise, öğretmenlik alımları için devreye sokulan mülakat uygulamasıydı ve atamaların KPSS puanları gözardı edilip yalnızca mülakat puanına bakılarak yapılacak olmasıydı. 
“Türkiye'de 'mülakat'ın ne demek olduğunu herkes adı gibi biliyorken, öğretmenlik gibi kutsal bir vazifenin buna alet edilmesi içler acısıdır. 10-15 dakikalık bir süre zarfında insanların bütün hayatını etkileyecek kararlar verilirken, kiminin puanı 20-30 puan yükseltildi, kiminin 30-40 puan düşürüldü.
“Bu kadar kısa bir sürede böyle kararlar vermek ve bu kararların subjektiflikten uzak olacağını, adil olunacağını söylemek abesle iştigaldir, bu yüzden mülakat sistemi hemen kaldırılmalı..

Gökhan Alaz, Ağustos Ataması Mücadele Platformu
16 Ekim 2016 Pazar / Bilim ve Siyaset – Cumhuriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder